Znajdź idealne miejsce na konferencję
Najlepszekonferencje.pl Strona główna Aktualności branżowe facebook

Aktualności branżoweSposób na firmową wigilięSposób na firmową wigilię
Poznań
Data: 2017-11-30

Sklepowe półki po brzegi wypełniają się słodyczami i zabawkami, na targowiskach można już kupić pierwsze choinki, a galerie handlowe i ulice miast ozdobione są kolorowymi światełkami. Najbliższe tygodnie to okres przygotowań do świąt - czasu przeznaczonego dla najbliższych. Dla firm jest to także czas na organizację jednego z najważniejszych firmowych spotkań w roku - firmowej wigilii. 

Nie wszystkie przedsiębiorstwa podejmują się organizacji firmowych spotkań w ciągu roku. Nie każdemu pracodawcy zależy na podnoszeniu kwalifikacji pracowników, przez co istnieje wiele organizacji, dla których wyjazdy na szkolenia należą do rzadkości. Małe przedsiębiorstwa często też rezygnują z wyjazdów i imprez integracyjnych, gdyż uznają, że tego typu wydarzenia nie są im do niczego potrzebne, całkowicie zapominając o korzyściach płynących z aranżacji tego typu wydarzeń. Natomiast niemal wszystkie firmy, nawet te najmniejsze, decydują się na organizację wigilii firmowej. Jest to wydarzenie o wyjątkowym charakterze, więc warto je zrealizować w możliwie najlepszy sposób. Dobrze zorganizowane spotkanie daje pracownikom poczucie przynależności do organizacji i jest to wymarzona okazja do wzmocnienia zespołu oraz budowania więzi między pracownikami. Jak powinna wyglądać firmowa wigilia, żeby była długo wyczekiwanym wydarzeniem, a nie kolejnym służbowym obowiązkiem?

Firmowa wigilia - coś nowego

Pewnie większość z Was przywykła do tego, że wigilie firmowe odbywają się w eleganckich restauracjach, na stołach czekają tradycyjne świąteczne dania, a wspólne świętowanie rozpoczyna się od wzajemnego składania sobie życzeń. Jeżeli pracownicy Twojej firmy dobrze się znają, to z pewnością ucieszą się z możliwości spotkania w zgranym i lubianym gronie. Natomiast jeżeli atmosfera w organizacji nie jest idealna, Twoja firma jest duża i nie wszyscy się znają, masz wielu nowych, niezintegrowanych pracowników, lub po prostu doświadczenie pokazuje Ci, że tego typu spotkania nie sprawdzają się w Twojej firmie - to znaczy, że należy coś zmienić. 

Może zamiast do restauracji w centrum miasta, lepiej zabrać ludzi do pałacu lub do zamku? Tego typu miejsce z pewnością doda spotkaniu wyjątkowej atmosfery. Tak zorganizowane wydarzenie można połączyć ze zwiedzaniem czy przebieraniem się w rycerskie zbroje, co z pewnością pozostanie w pamięci uczestników. Może warto połączyć świąteczne spotkanie z grami i zabawami teambuildingowymi? Paintball, quady, offroad, wspólne zdjęcia w zabawnych przebraniach, halowy turniej w siatkówkę, kręgle czy wspólne pieczenie to doskonałe narzędzia, które pozwolą przełamać pierwsze lody i wprowadzić luźną atmosferę. Pomysłów jest mnóstwo, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia organizatorów. Dobierając zabawy warto też pomyśleć o swoich pracownikach i o ich preferencjach. Co prawda większość z nich to zajęcia uniwersalne, ale z pewnością konkurs na złożenie najciekawszego pojazdu z części znalezionych na złomowisku może bardziej zadowolić panów niż panie.

A co z prezentami? Wielu pracodawców decyduje się na obdarowanie swoich pracowników kartami podarunkowymi do sklepów odzieżowych czy perfumerii. My proponujemy stary sposób znany głównie ze szkoły – losowanie.  Każdy otrzyma jeden prezent, ale nie będzie wiedział od kogo. Losowanie jest tajne i ma na celu zrobienie jak największej niespodzianki. Oczywiście nie chodzi tu o drogie prezenty. Najlepiej, jakby były to drobne, ale zabawne upominki. Najlepszą zabawą jest odpakowywanie takich prezentów, wręczanych kolejno przez jedną osobę, np. przez szefa. Zabawne prezenty to gwarancja wesołej i przyjemnej atmosfery. Chyba najgorszą z praktyk jest wręczanie pracownikom gadżetów z barwami i logotypem firmy. Dajmy sobie spokój z tego typu tanimi zabiegami! Kolejny długopis, kalkulator czy kalendarz na nowy rok to wbrew pozorom nie jest najlepszy pomysł na budowanie pozytywnego wizerunku firmy. 

Niezależnie od tego, gdzie decydujecie się zorganizować firmową wigilię, najważniejsze jest, żeby wszyscy uczestnicy czuli się na niej swobodnie. Nie jest to miejsce ani czas na rozmowy o kolejnych projektach. Jest to natomiast idealna okazja do wzajemnego poznania, wzmacniania więzi między pracownikami i oczywiście... dobrej zabawy :)« Wróć
Partnerzy